AoS vs Fantasy by YT Kitetsu

Fantazijska bojna igra z 28mm modeli in D6 kockami. Demonske pošasti in bojne kočije, magija in smodnik, velikani in pritlikavci.

Moderator: Krokz

Lukna

Re: AoS vs Fantasy by YT Kitetsu

Post by Lukna » Thu Mar 08, 2018 10:55 pm

Jaz mislim, da ne gre za krivdo nekih konkretnih ljudi vsaj ne iz časov v katerih se s hobijem ukvarja večina članov tega foruma.
Od prisotnih verjetno ve edino Kip kje so korenine današnjega stanja in zakaj je naša originalna vizija (Miniature games in every home, :))) izvenela.

No se pa zdi, da so se stvari ponovno vsaj počasi začele spet dogajati, od delavnic v Luknji ,tudi Marcus/Makovec igranja AoS, prek 40k revivala do Kolfenovega angažiranja z društvom .
I have seen the narrow survival path that is all that stands between humanity and extinction and this is the way it must begin.
The Emperor at the last church on Terra.

FinaGlista

Post by FinaGlista » Fri Mar 09, 2018 10:45 am

Mislim, da lahko v zagovor Marcusu rečem, da je res negativen prizvok glede AoS pri nas v SLO, samo moram reč, da ne želim preveč vsiljevat svojega mnenja(čeravno ravno to delam) in vedno brez problema govorim o slabostih v vsakem sistemu tudi the, ki jih igram, jebela, ga ni, ki nima napak in kdor govori drugače laze sam sebi.

Samo AoS je začel pot res kilavo oz GW je imel res izredno slab pristop, najprej je GW zagovarjal, da sistem sploh ne rabi pik, pa jih naknadno celo opazil, da pa jih morda pa le rabi... Ker mogoče če rečeš model je model, ni ravno enako primerjat 5xzmaj z 5xkmet ;) Sploh, ker je igra nagrajevala, da ta, ki ima manj modelov lahko na Assasination igra, ali nekaj takega, sem malo pozabil token izraz.

Pa naredil je brez zamere neko testno okolje za 40K, vsaj tak občutek imam, res je,da je sedaj s tem 40K vsaj v mojih očeh zmagovalec kar se core pravil tiče in dvomim, da obstaja sistem, ki ima boljša in lažja osnovna pravila in je tako zabaven, tako, da je GW žal na račun Fantasy-ja dobil odlično podlago za 40K, pa, da ne bo pomote mi v 40K ogromno stvari moti in enako velja za 9 age, ki ga najraje igram.

Kar hočem povedat je, da je GW sam zakuhal kar je trenutno, če bi kanček drugače pristopil k splavitvi AoS, ne bi šel takoj ukinjat support določenim rasam, naredil tako ohlapna pravila, morda kanček oblažil prehod iz Fantasy na AoS... jebela, da ne bi ljudje tako popljuvali AoS, celotni forumi so se smejali in to sigurno ni imelo pozitivnega učinka(tudi pri nas, večina niti probala ni, kar ne gre zamerit, ker je bilo tako noro očitno, vse skupaj).

Sam težko komu priporočim AoS, razn če je novinec za take je pomoje čisto ok, od vseh sistemov, ki sem jih videl/spoznal v SLO, moram žal reči, da AoS pride zelo nizko, to pa ne pomeni, da sem obupal nad njim, ker mi je 40K všeč in če bo AoS šel v tej smeri bom z veseljom začel z AoS.

Marcus

Post by Marcus » Sat Mar 10, 2018 12:50 am

FinaGlista wrote:
Fri Mar 09, 2018 10:45 am
jebela, da ne bi ljudje tako popljuvali AoS, celotni forumi so se smejali in to sigurno ni imelo pozitivnega učinka(tudi pri nas, večina niti probala ni, kar ne gre zamerit, ker je bilo tako noro očitno, vse skupaj
Kako je že bilo, igri ni sojeno videti več kot dveh let? Je pa definitivno problem, ko pogovor pride do AoS, nakar človek včasih naleti na neki pikri odpor, čeprav podobno kot pri deljenem videu se ali bi se verjetno ugotovilo, da oseba očitno ni prebrala novih zgodb ali igrala sistema. Tako imenovani Sigmarinci so tudi večkrat očitek, medtem ko razumem razdražljivost, še zdaleč ni tako hudo kot v 40k - ju. Z začetka se je res zgodba (razumljivo) pletla okrog njih, sedaj pa je z vsako novo vojsko in razširitvijo njihov vpliv dosti manj čuten.

40k in AoS ne loči dosti, tako da kritike o boljši kvaliteti 40k - ja ne razumem. V bistvu, če dajo nekatera pravila iz trenutne kampanje v novi GHB bo meni sistem boljši od 40k - ja, samo zato ker se AoS znebi nepotrebnega igranja z bataljoni in min/max CP-ja v papirnati predpripravi, kljub temu pa pridobi dokaj zanimiva dodatna pravila (tematske stratageme z prožilci). Mogoče bi lahko bila trditev, da se sistem učita drug od drugega na mestu?
“Live with honour, die with glory!”

lord_blackfang

Post by lord_blackfang » Sat Mar 10, 2018 2:30 am

Se strinjam predvsem s prvima objavama Lukne in Marcusa.

Glede kvalitete posameznih sistemov je pa tako, da vsak igralec prioretizira nekaj drugega, od fluffa, figur, preprostosti, kompleksnosti, taktičnega izziva, možnosti blefiranja, kaj pa vem, in tudi objektivno bolje napisani sistemi zlahka pritegnejo manj igralcev kot kaka razvalina, ki zaigra na pravo noto. Kurcanje drugih iger res ni kul, po drugi strani pa naključnemu intersentu tudi ne morem v dobri veri svetovati, naj butne 500 evrov v ta in ta špil, ker je mainstream, če sam menim, da je zanič.

AoS sem probal najbrž prvi v Sloveniji - mislim, da je nekje tekom tiste igre prišel v Črno še en par z istim namenom (krokz?) in sem ga na podlagi izkušnje igre, kot je bila predstavljena takrat, odpisal kot špil ki je "okej" ampak nesmoterna poraba mojega omejenega časa, ko je na voljo pač veliko drugih iger, ki ponujajo več. Da je AoS preživel tisto obdobje praznega niča, ne morem najti druge razlage kot (pogovorno rečeno) Stockholm Syndrome za GW. Prepričan sem, da bi do črke identična igra pogorela do tal, če bi jo izdala katerakoli druga firma. Danes je to pač druga igra. Tisti nič pa res ni preživel dveh let ;)

Moje mnenje je, da imajo moderne GW igre še vedno izredno slabo razmerje med kompleksnostjo/količino pravil ter globino igralne izkušnje. Po hitrem tiru se vračamo v čase, ko je treba slediti stotinam in stotinam strani posebnih pravil in se posledično stalno spopadati z nepredvidenimi interakcijami (mnogim bi se lahko izognili, če bi ustrezno definirali osnove, ne pa da so stlačili vse na 4 oz. 8 strani), ki blokirajo tekoče igranje, hkrati pa igralna izkušnja ne dosega niti ta boljših sistemov, ki jih v samozaložbi izdajajo zagreti posamezniki preko Wargames Vault in podobno, kaj šele kakega res izpiljenega sistema večjih konkurenčnih firm.

Razlog za to pa je, da razvijalci pri GW dandanes svojih iger sploh ne igrajo, ampak samo tipkajo nekaj na pamet, saj jim management ne daje časa za playtest. To se dobro vidi pri novi Necromundi. Osnovna bojna pravila so odlična, spisal jih je James Hewitt tik pred odhodom iz GW. Vse, kar je zgrajeno na tem - celotna vsebina Gang War 1 in 2, pravila za kampanijo, skili, itd... je totalna razvalina, ki jo je nekdo stipkal zadnje popoldne pred oddajo za tisk. Že pri prvem branju je npr. jasno, da nekateri skilli sploh ne funkcionirajo v okviru splošnih pravil - očitno je, da nihče v studiju niti enkrat na mizo ni postavil figure s tem skillom, sicer bi takoj opazil, da nekaj ne štima. Npr. dangerous terrain dela avtomatske hite s Shock pravilom - tečno pa je, da ima Shock poseben efekt, ki se sproži samo ob metu 6ke to hit, torej je cela stvar brezpredmetna. Itd itd.

Ta krš se potem popravlja na plečih community teama z množico errate, ki jo objavljajo po kosih tamo amo, malo po GHB, malo na netu, da začetnik nima nobenih možnosti, da bi ugotovil, po katerih pravilih se igra dejansko uradno igra.

Za kontrast, letošnji GHB za Kings of War ima za 4 tipkane A5 strani popravkov za balance. To pokrije core rule in vseh 20 army listov in je edina aktualna knjiga poleg rulebooka, ki je zdaj star 3 leta. Tako to izgleda, če v resnici playtestaš, spremljaš turnirske izide in poslušaš igralce, ne pa samo blefiraš po Facebooku, da to počneš.
Our crops will wither, our children will die piteous deaths and the sun will be swept from the sky.
- Tom Kirby, CEO of Games Workshop, 2014 Annual Report Preamble

KiP

Post by KiP » Sat Mar 10, 2018 11:17 am

Jaz sem fantasy prenehal igrati iz več razlogov. Prvi in najmočnejši je bil ta, da me zanimajo bolj druge igre. Npr., General de Brigade, Pickett Charge, Guns at Gettysburg, Flames of War, Victory at Sea, A call to arms, Men who would be kings, etc., tudi Bolt action, zdaj prihaja Blood red sky in pa seveda 40k, katerega res špilam najbolj zaradi fluffa in figur.

Torej, drugi razlog je zasičenost z igrami, katere itak ne bodo nikoli zaživele pri nas, ker razen Frazerja in Tilna je bolj malo interesentov v WWII, WWIantiko ali pač napoloenovih pohodov in/ali ameriške državljanske vojne pri nas. Nekaj jih že je, ampak so v drugem mestu.

Vse omenjeno v zadnjem odstavku je pač posledice moje mladosti, brez interneta, mobilnih telefonov , kateri nekaterim zaradi slabe in butaste uporabe uničuje življenja. Seveda nas je tudi veliko, kateri uporabljamo tehnologijo v prave namene, ampak ta post ni o tem razmišljanju.

Skratka knjige so bile vodilo. Cesarjeva galska vojna, Polibijeva obča zgodovina sveta, Herodot, Homer, Soška fronta, killer angels. Pa filmi ala Zulu, Midway, Tora Tora Tora, itd., da o Star Wars sploh ne začenjam leta 1978. Skratka ljubezen do zgodovine.

Tretji razlog, če bi pobarval samo še enega palčka bi dobil živčni zlom!!

Jaz sem jamral čez fantasy ko je bil ta še aktualen a nikoli ga nisem zapustil. Ko se je zgodil AoS, sem pač odnehal, tudi zaradi tedanje osebne življenske stiske, pomanjkanje prostora in pa v predvsem volje. Razen nekaj izjem, nisem bil kar dolgo aktiven v gamingu. A sem spremljal.

Sedaj sem se vrnil in pač, ker se mi bliža penzija, nabavljam vse živo v neke zaključene celote, da bom potem samo še barval in sestavljal.

Igram pa aktivno 40k, Xwing, sedaj kot kaže bo tudi, končno zaživel Victory at sea in če bo še kakšna igra z mojega repertoarja postala zanimiva se bom še bolj razveselil.
I come to dance...the dance of DEATH

lord_blackfang

Post by lord_blackfang » Sat Mar 10, 2018 11:25 am

Victory at sea? Rad imam pomorske, samo... Mongoose Publishing :roll:

Lej kaj imam jaz doma https://imgur.com/a/wwuoX

Naredil foter, ko je bil mulec. Vse so resnične ladje, zmodelirane po silhueti iz katalogov za prepoznavanje ladij. Bilo jih je na stotine, preden jih je neki bebav triletnik dal v banjo.
Our crops will wither, our children will die piteous deaths and the sun will be swept from the sky.
- Tom Kirby, CEO of Games Workshop, 2014 Annual Report Preamble

KiP

Post by KiP » Sat Mar 10, 2018 2:55 pm

lord_blackfang wrote:
Sat Mar 10, 2018 11:25 am
Victory at sea? Rad imam pomorske, samo... Mongoose Publishing :roll:

Lej kaj imam jaz doma https://imgur.com/a/wwuoX

Naredil foter, ko je bil mulec. Vse so resnične ladje, zmodelirane po silhueti iz katalogov za prepoznavanje ladij. Bilo jih je na stotine, preden jih je neki bebav triletnik dal v banjo.
Lepe ladjice, ni kaj.

Mongoose, ja imam tudi jaz kaj za povedati, kako nekaj začno potem pa hitro propade... škoda.

Od njih imam starship trooperje s ce!im kupom žužkov in pa tudi tri vojske Babylon 5 aka. A call to arms. Fantastično odlična igra, katere še dolgo ne bo nobeden dosegel, imo,seveda. Razen Victory at sea. ;)
I come to dance...the dance of DEATH

Krokz

Post by Krokz » Sat Mar 10, 2018 7:36 pm

Z Luknjo se popolnoma strinjam kaj so glavni problemi. Ampak kljub temu bi pri nas MASS battle težko zaživel. Stvar je popolnoma jasna, včasih je bil samo en Fantasy game, danes jih je ene par, potem imaš pa še nekaj non-classic fantasy gajmov (AoS in Warmahorde npr.), ki mene ne pritegnejo sploh. Potem so pa konkurenca še bolj skirmish varijante.

In še nekaj. Mi ne rečemo, da pridejo Italjani ali Hrvatje, mi rečemo da pridejo Tržačani in Zagrebčani, če imamo srečo še Udine, Novi Sad ali skupina iz Dunaja. Urbana središča tvorijo gaming grupe, te grupe pa držijo sceno gor. In razen Ljubljane fantasy group v Sloveniji ni več, prva je šla Gorica, trenutno pa peša še Maribor. To, da ima Slovenija izredno nizko urbanizacijo nam ne pomaga.

RedDragon

Post by RedDragon » Sun Mar 11, 2018 4:42 pm

Jah, stvar je zelo preprosta...

Vsi začnite igrat Guild Ball! http://steamforged.com/guildball

Vse vaše težave bodo v trenutku odpravljene! Imamo cvetočo sceno z novimi igralci, rednim tedenskim igranjem tako v Ljubljani kot v Mariboru, igra je zelo zanimiva, ful taktične globine pa še sorazmerno poceni, ker ne rabiš veliko figur. :D Poleg tega odpravlja pa še druge težave, kot npr. prebavne motnje, vsa mogoča glivična obolenja, zmanjša davčne obveznosti pa še policija te na cesti ne ustavi več! Garatntirano! :P

Za več informacij sem dosegljiv preko zasebnega sporočila.

*z "Garantirano" mislim, da od sorazmerno poceni figur NI nič več naprej napisano garantirano. ;)
Wargaming Terrain and Accessories
www.systemagaming.com

FinaGlista

Post by FinaGlista » Sun Mar 11, 2018 6:07 pm

RedDragon wrote:
Sun Mar 11, 2018 4:42 pm
Jah, stvar je zelo preprosta...

Vsi začnite igrat Guild Ball! http://steamforged.com/guildball

Vse vaše težave bodo v trenutku odpravljene! Imamo cvetočo sceno z novimi igralci, rednim tedenskim igranjem tako v Ljubljani kot v Mariboru, igra je zelo zanimiva, ful taktične globine pa še sorazmerno poceni, ker ne rabiš veliko figur. :D Poleg tega odpravlja pa še druge težave, kot npr. prebavne motnje, vsa mogoča glivična obolenja, zmanjša davčne obveznosti pa še policija te na cesti ne ustavi več! Garatntirano! :P

Za več informacij sem dosegljiv preko zasebnega sporočila.

*z "Garantirano" mislim, da od sorazmerno poceni figur NI nič več naprej napisano garantirano. ;)
He he, lepo napisano, morda celo resnično, bo čas pokazal.

Sicer brez zamere, samo če se ne motim so bili podobno oglaševani tudi Infinity, X-wing, FoW... pa sedaj teh iger skoraj nihče ne igra več.
Se spomnim, ko so prihajali pobje iz zgoraj omenjenih sistemov in govorili stvari ala pridete igrat raje "moške igre", "ali a še vedno to igrate"... ta del je bil vsaj zabaven, kot v kakem filmu :lol:

Mogoče ravno tak način ubija našo sceno v SLO bolj kot si kdo predstavlja, vleče igralce iz X sistemov v trenutno cvetoči sistem, žal se do sedaj glede na trend kaže, da taki sistemi v relativno kratkem času počasi ugasnejo in za sabo pustijo razočarane duše, ki morda na koncu celo oddidejo iz našega hobby-a, ker kot sem že pisal ni prijetno v nek sistem dat nekaj 100EUR pa potem sam ostaneš.

Nočem bit preveč kritičen in če koga tebe spoštujem Primož, ki si me vpeljal v hobby in se vedno za vse žrtvuješ, ko odpiraš Tobačno in pomagaš..., samo zgolj v razmislek, kaj se dogaja ;)

Post Reply