[GW] Warhammer 40k, 30k, Fantasy..

Novice s sveta namiznih strateških iger
Krokz

Re: [GW] Warhammer 40k, 30k, Fantasy..

Post by Krokz » Wed Feb 25, 2015 11:46 am

Jest imam feeling, da pri GWju pri figurah večinoma plačam korporativni strošek (trgovine, administracija, marketing ki to ni, ipd) ne pa dizajnerja oz. tistih, ki igro dejansko delajo.
Ko gledam GW cene s popusti (recimo že 30% off), se mi zdi vse že dober deal. Izgubim željo po kupovanju na eBayu. Tudi trgovci pravijo, da ko so bile knjige po 20-30€ so vsi kupovali vse, tudi če nisi rase igral. Sedaj, ko so po 45+€ jih kupijo samo tisti, ki vojsko igrajo.

Zdej njihov nov poslovni model (po rumorjih) mi deluje smiselen za njih in kar je dobro za njih je dobro za hobi. Bi si pa želel več konkurence, tako kot je na skirmish področju.

Tenebris

Post by Tenebris » Thu Feb 26, 2015 12:16 am

Jaz se strinjam z baadcode. Zadeva je preprosta, generacije se zamenjajo in s tem tudi načini preživljanja prostega časa. Povprečnemu mulcu ne bo problem "sfehtat" 70 eur za en PS ali PC špil, ker roko na srce to je njihov stil preživljanja prostega časa. Sam sem igral WoW več let in vedno me je čudilo da Blizzardu uspeva iztržit cvenk vsak mesec. Pač tam so liki oprijemljivi in interaktivni, pri Warhammerju pa smo še oldschool in ne smemo ga jemat kot gaming hobby, ker to ni že nekaj let, in GW tudi ne dela na tem, temveč spada vedno bolj v kategorijo statičnega modelizma (jp res smo stari).

Obenem zadeva je tudi taka, da naš hobby zahteva veliko, "preveliko" veščin. Je sestavljanje, je barvanje, je izdelava backgrounda, he igranje, je zbiranje... itn. medtem ko ti na Steamu mečejo vsak dan špile v hrbet za par eur, špile ki imajo na sebi dejansko stotine ur igranja in roleplayanya ali strategije (npr. Baldur's Gate 1 je bil na steamu za 5 eur, na Play za Android za 2.45, špil kateremu skoraj ni konca...) ali recimo Skyrim, kateri samo na mojem računu ima 1000+ ur igranja zaradi player made contenta.

Sprijazniti se moramo s tem, da moderne generacije ne "socializirajo", cliche' vem ampak resnica. GW zahteva od "novega" igralca da kupi starter (100 eur) da poskusi zadevo, da kupi vojsko in codex + supplemente če želi na turnirje (500 eur), da si vosjsko pobarva (in s tem uniči več modelov kot začetnik (koliko nas je menjalo sheme...)) kar stane okoli drugih 70 eur na GW barvah (ker kot novinec so ti druge opcije neznane) in obenem kar je najpomembnejši faktor, zahteva soigralca v mesu in krvi. Na pcju klikneš, se povežeš na server in špilaš s folkom, tukaj pa si mrzel če si edini katerega zanima Warhammer v radiusu 50 km (in to je dobra ocena za Slovenijo).

Skratka, veliko, preveč korakov da bi Warhammer bil popularen med mladimi. So oldschool ljudje kot smo mi, kateri nismo zadovoljni če nismo vsi zadeti od lima in umazani od barv, ker še vemo kaj pomeni pogledat nasprotniku v obraz, kateri peljemo hobby naprej. Dejstvo je da Warhammer ne utegne konkurirati digitalnemu igranju in zaradi tega počasi izumira. Vse to sili GW in ostale tabletop firme v kar drastične ukrepe.

Nov Bloodthirster je dokaz da GW se je odločil dokončno da so model company first, gaming company second. Model je lep, velik in dominanten, pravila pa bodo namenjena temu da se proda, in ne v propravilo ravnotežja med vojskami ali kaj podobnega. Cena te strese, 91 eur za en multipart kit. Torej...

Mulec vidi demone v izložbi, reče starmu da mu je to cool. Fotr pride to prodajalca in vpraša kaj je to, prodajalc mu reče da to so figure, jih je treba sestavit, pobarvat in šele nato se lahko igra. Rabiš soiglaca, obenem pove da starter je dober le za par partij in da ena vojska demonov (nova, ne Ebay) stane okoli 500 eur. Fotr prime mulca, ga posede pred comp, mu naredi Steam account in reče, kupi si dve igri da bo za nekaj časa mir....

Evo, nč umazanije, nč problemov, nč čudnih investicij, in 91 eur za eno samo HQ/LoW enoto je prišparanih.

Cene so take ker drugače firma ne sfoga, ne gre drugače. Potrošniška baza se jim manjša, ostale firme so agresivne, tabletop navdušencov je vedno manj. Razumem, popolnoma razumem če mi GW zabije 50 eur za 5 terminatorjev, in se spomnim da sem jih za 50.000 lir (25 eur) kupil pet modelov tolko let nazaj. To pa še ne pomeni da vse kar naredijo, naredijo prav. Angleži rečejo "judge with your wallet" in jaz se tega principa držim. Minili so časi ko smo kupovali skladovnice modelov in imeli po pet armij in stranskih projektov, tega ne bo več. Dandanes se gre po Warhammer nakupih z army listo v roki, z preračunanim budgetom in z kristalno jasno idejo koliko igre boš iz te nove vojske izvlekel. Še vedno bomo kupovali modele, le kupovali jih bomo bolj premišljeno, kajti čeprav bo kvaliteta platičnih modelov šla le gor, bodo šle gor tudi cene. (isto velja za Lego kocke, za auto-modele, modele letal itd.)

Ker je debata glede 30k je prav da se vrnem na to točko. Starter je odlična ideje in bo šel za med. Edino kar me skrbi je to, da bo postal 30k mainstream in bodo 40k in WFB šli v bolj casual/skirmish varianto. Uspeh HH linije je ogromen, in lahko spravi GW nazaj na površje, je pa res da je singularen in ni vsem všeč. Drugi problem je, da 30k stane skoraj še enkrat več kot standard 40k in vojske so resnično velike tako, da je vprašanje koliko ljudi bo dejansko šlo igrati dolgoročno 30k sistem.

Long story short. Entry cost je velik, dolgoročna investicija časa in denarja v eno vojsko še večja. Atm. Warhammer in 40k so postali niša, zelo drag hobby, hobby kateri bo ostal le dokler bodo navdušenci predvsem modelarji in le občasno igralci.
Image

FinaGlista

Post by FinaGlista » Thu Feb 26, 2015 8:13 pm

Kot fotr, ti povem, da dam z veseljom vsak EUR, ki otroka drži stran od igric, pa sem kar zagrizne gamer z 2 do 3x LAN party-em letno, ki traja 4 dni, samo damn, da bo še trajal dan, da bo kaka od mojih malih resno pogledal kako igro na PC ali konzoli :lol:

Cene od GW so hude, samo roko na srce, katera konkurenca pa nima takih cen, so hudičevo blizu vse igre, ki se pri nas igrajo. Zdej 500EUR, ki jo omenjaš je kar huda cena, moraš res veselo kupovat vse povprek, vsaj v fantasy.

Sam razn za podgane nisem dal za nobeno od 5 vojsk toliko, če se znajdeš kot se je recimo Klemen, ki je naredil 3 fantasy vojske za tam cirka 200EUR, oz prej manj pa sploh ni problema, seveda je tukaj faktork koliko ti pomeni lepota modela, mora bit nov, ker stari so res poceni cele vojske dobiš 150-200EUR če malo počakaš na e-bay...

Sicer pa poglej na uradno stran GW, par vojsk pride res lepo čez: vzameš 2xstarter ogrom malo predelaš par modelov pa imaš dejasnko celo vojsko za manj kot 200EUR, poglej Bundle od Dorfov dorih 200EUR dobiš 2x20 blokec 2xmašina in giro, še ceneje je z Bretonnci, enako WoC z par modeli na mizi, elfi... imaš par masa vojsk, ki pač terjajo svoj davek, samo večina pa če greš na novo vojsko pride tam 300eur, če se le malo znajdeš tudi precej manj.

Tenebris

Post by Tenebris » Thu Feb 26, 2015 9:11 pm

Saj, da ne bo pomote, mene osebno ne motijo cene (razen če so res pretirane) is sam sem imel nedolgo od tega 5000 točk Imperial Guarda, kjer samo pehote je bilo 150 modelov, ostalo so bili tanki. Vem pa, da velikokrat ta vstopna cena (beri za novinca) je pogosto prva ovira, in setavljanje ter barvanje druga. Večrkat sem vidu v Fantasylandiji v Trstu ko folk pride, mulci in starši ter več kot starter ne kupijo, predvsem ker je problem današnjo mladino spravt nekaj naredit z rokami. Pač generacije so bolj digitalne.

Ponavljam, cene rastejo, konkurenca tudi in hobby šepa ker zahteva veliko večin, sem pa mnenja, da največji problem je ta da manjka soigralcev za redne evente. K sreči nisem imel nikoli tega problema ampak vem da čim si malo bolj oddaljen od kakega večjega centra nimaš s kom igrati, in modele moraš kupovati prek neta.

GW zapira zbirne točke, in menim da jih bo to stalo uspeha. Če ne drugega so starterji kar konkretni zadnje čase, tako da je še kaj upanja na boljše čase.
Image

baadc0de
Site Admin

Post by baadc0de » Fri Feb 27, 2015 10:14 am

Nekaj časa nazaj je GW site testiral tale URL:

http://www.games-workshop.com/en-US/The-Horus-Heresy

zdaj so ga že umaknili, ampak zgleda da bo nekaj od tega .)
Yours truly, the man with no time.
4: https://www.youtube.com/watch?v=nsrEH3U03fY

WolfOfTheWest

Post by WolfOfTheWest » Sat Feb 28, 2015 5:48 pm

– New Kroot miniatures have been physically sighted in various staged of the development process

– Multiple new kits are coming in what looks like a “full army (aka Harlequin sized) release.

– Many of the units from the old Kroot mercenaries list will reappear.

– The army will receive at least one large centerpiece kit that hails from the Kroot homeworld of Pech

– This new army is believed to be scheduled well past 9th Edition, so look for it at the very end of this year, or shortly thereafter.

These rumors are rated above average coming from known sources.

Tole zna biti pa zanimivo :P Kroot army :lol:
With the thirty-seven keys of Tzeentch, we open the way for our brothers. With the thousand whispers of Slaanesh, we call to them. With the twelve plagues of Nurgle, we fell their enemies. And with the mighty axe of Khorne, we cut open the world for them.

FinaGlista

Post by FinaGlista » Sat Feb 28, 2015 9:31 pm

WolfOfTheWest wrote:– New Kroot miniatures have been physically sighted in various staged of the development process

– Multiple new kits are coming in what looks like a “full army (aka Harlequin sized) release.

– Many of the units from the old Kroot mercenaries list will reappear.

– The army will receive at least one large centerpiece kit that hails from the Kroot homeworld of Pech

– This new army is believed to be scheduled well past 9th Edition, so look for it at the very end of this year, or shortly thereafter.

These rumors are rated above average coming from known sources.

Tole zna biti pa zanimivo :P Kroot army :lol:
To meni nikoli NI bilo jasno, da ni v 40K svetu take vojske, samo bedni marinčki, pa par drugih, pa na voljo celo vesolje :lol:

Krokz

Post by Krokz » Tue Mar 10, 2015 8:03 pm

baadc0de
Site Admin

Post by baadc0de » Wed Mar 11, 2015 8:22 am

Warhammer 30k starter naj bi imel naslov "Age of Darkness".

Vseboval naj bi taktikalce, terminatorje, karakterje, dreadnaughte. Za vsako stran naj bi obstajale identične opcije.
Yours truly, the man with no time.
4: https://www.youtube.com/watch?v=nsrEH3U03fY

FinaGlista

Post by FinaGlista » Wed Mar 11, 2015 10:48 am

Hm, kako bo pa razlika napram 40K?

Post Reply